A Magyar Nagypáholy története

A Rózsakeresztes Rend, A.M.O.R.C. Magyarországon hivatalosan bejegyzett és engedélyezett kulturális-oktatási egyesületként 1995-ben kezdte meg működését. A tagjai elkötelezett munkájának elismeréseként és megkoronázásaként 2019-ben érdemelte ki a Nagypáholy rangot, Ékes Ákos Nagymester vezetésével. Az AMORC Magyarországon a Skandináv Nagypáholy gyámsága alatt kezdte meg működését. A kis, budapesti belvárosi lakást hamar kinőtték, így az adminisztráció a Legfelsőbb Nagypáholy nagylelkű támogatásával Tatán.

A Rózsakeresztesség tökéletes módja annak is, hogy világszerte barátokra találjunk. Ezt az igazságot bizonyára a Magyar Nagypáholy története is megerősíti.
A 20. századi Magyarország történelmi viszonyai sokáig nem tették lehetővé egy rózsakeresztes páholy hivatalos működését. Azonban amint az bizonyítást nyert, már az első és a második világháború között is voltak magyar tagjai az AMORC-nak. Köztük volt korának egyik elismert misztikus szerzője és tanítója, Charon Wictor, – születési nevén Serbák Viktor -, aki a korabeli AMORC Angol Nyelvű Joghatóságának a tagja volt. Később ő, és különösen nővére, Szepes Mária, a Vörös Oroszlán című népszerű reinkarnációs és alkímiai regény szerzőjeként váltak híressé, amelyet azóta a világ számos nyelvére lefordítottak. Egy Rózsakeresztes számára a könyv alapján egyértelmű, hogy az írónő ismerhette a rózsakeresztes utat. A rend tagjai közül is sokan olvasták ezt a regényt, és sokan ezt nevezik meg, mint az AMORC iránti érdeklődésük kiváltó okát.

Az AMORC hivatalos magyarországi indulása nem történhetett volna meg anélkül, hogy a magyaroknak ne lenne sokféle kapcsolata a világgal. A Rend hivatalos hazai megalapítása közvetlenül az 1990-es évek jelentős politikai változásai után az AMORC Ausztráliáért, Új-Zélandért és Ázsiáért felelős Angol Nyelvű Joghatóságához vezet bennünket. Pontosabban annak két lelkes ottani tagjához: a Kellermann Erik és Kellermann Erika házaspárhoz. Ők, mint Ausztráliába kivándorolt magyarok, a Sidney Lodge tagjai voltak. Itt keresztezték egymást útjaik Irving Söderlund, a Skandináv Nagypáholy akkori Nagymesterének szándékaival, aki évek óta szeretett volna létrehozni egy AMORC Nagypáholyt Magyarországon. Nem sokkal ezután, visszatérve Budapestre, Kellermannék indították el szülőhazájukban az AMORC-ot. Egy kis, belvárosi lakásban kezdtek el dolgozni.
Az AMORC Magyarországon a Skandináv Nagypáholy gyámsága alatt kezdte meg működését. A kis, budapesti belvárosi lakást hamar kinőtték, így az adminisztráció a Legfelsőbb Nagypáholy nagylelkű támogatásával Tatán, Budapesttől kb. 70 km-re találta meg mostani helyét. Közel a Tatai – tóhoz, szemben a gróf Esterházy család gyönyörű klasszicista 18. századi kastélyával, annak egykori kiszolgáló épületében. Az Esterházy családról úgy tartják, hogy a rózsakeresztesség barátai voltak.

A monográfiák magyarra történő fordításában Keresztesi Katalin (Dr. Árva Pálné) vállalt nagy szerepet, később pedig ő lett az első adminisztrátor. Ő felügyelte és szervezte meg a nyomtatott magyar nyelvű monográfiák terjesztését, valamint a régi tatai épület felújítását. A szükséges számú tisztségviselők hiánya miatt a beavatásokat akkoriban Ausztriában, a német nyelvű joghatósághoz tartozó bécsi páholyban tartották.
Keresztesi Katalin, Kellermann Erik és Erika, valamint Irving és Live Söderlund, a Skandináv Nagypáholy nagymesterei teremtették meg az egyre növekvő számú hűséges taggal együtt a jelenlegi Magyar Nagypáholy anyagi és szellemi létének alapjait.

A következő adminisztrátor, Bartha Katalin feladata volt a magyar nyelvű beavazások és az első tisztségviselői csoport megszervezése. Ő olyan tevékenységek elindítására is összpontosított, amelyek összekapcsolják a tagokat egymással és megteremtette a kétévente tartott nyári egyetemek, elvonulások; a misztikus napok és egyéb rendezvények hagyományát. Ezekben az években óriási segítséget és támogatást kaptunk Irving és Live Söderlund-tól, akik rendszeres vendéglátóink és előadóink lettek rendezvényeinken. Sok köszönettel és mély hálával tartozunk nekik, csakúgy, mint a Legfelsőbb Nagypáholy korábbi vezetőjének, Christian Bernard Imperator Emeritus-nak, aki többször is ellátogatott Magyarországra. 

Bartha Katalin sajnálatosan korai tranzícióját követően az Adminisztrátori szerepet Ékes Ákos vette át 2011-ben, aki azonnal elkezdett dolgozni azon, hogy a Magyar Adminisztráció megnyíljon a világ felé, és mint egy láncszem megtalálja a helyét a nemzetközi szervezetben. Ennek a célnak az egyik lépése volt, hogy a magyar tagok egyre nagyobb számban vettek részt misztikus túrákon és az AMORC által szervezett nemzetközi kongresszusokon, mint például a 2019-es római világtalálkozón. Ékes Ákos meghívására rendszeresen érkeznek látogató Nagymesterek és Rendtagok a világ minden tájáról: Hollandiából, Norvégiából, Svédországból, Nagy-Britanniából, Olaszországból, Finnországból, Romániából, Spanyolországból, Franciaországból és az USA -ból. Megtiszteltetés számunkra hogy Christian Bernard, Imperator Emeritiust, és Claudio Mazucco Imperátort is többször ven9dégül láthattuk.  

A magyar rózsakeresztesek elhivatott, lelkes és kreatív munkájának elismeréseként a Legfelsőbb Nagytanács 2019-ben úgy döntött, hogy a Magyar Nyelvű Joghatóságot Nagypáholy rangra emeli. Közvetlenül a COVID világjárvány előtt, 2020. január 18-án iktatta be Ékes Ákost, a Magyar Joghatóság Nagymesterévé Claudio Mazzucco Imperator, a Legfelsőbb Nagypáholy elnőke.  

A Nagypáholyon kívül jelenleg öt testületi szervezet is működik: Budapesten, Tatán, Sopronban, Baján és Debrecenben, lefedve az ország különböző területeit. Egyik tagunk kifejlesztette a monográfiák elektronikus terjesztési rendszerét, amellyel sikerült lépést tartani a technológia fejlődésével, a fenntarthatóság és a kor kívánalmaival is. Ezt az e-monográfiai rendszert már néhány más külföldi joghatóság is használja. A Rend aktív a Facebookon és az Instagramon is.
A COVID idején 2020-2021-ben mi is kénytelenek voltunk az online térre korlátozni tevékenységünket. Néhány online tevékenységünk olyan népszerűvé vált, hogy megtartottuk őket, lehetővé téve a külföldön vagy távol élő rendtatgok kapcsolódását bizonyos rendezvényekhez. Szintén a COVID idején kezdődött el a tatai rendház felújítása, korszerűsítése is.  

A Magyar Nagypáholy a világhoz való kapcsolódás tényleges helye. Hadd zárjuk ezt a bevezetőt egy szép történettel ennek bizonyítékaként.
2022 első felében több nyílt napot is tartottunk a testületi szervek szervezésében. Mivel ezeket az eseményeket a Facebookon hirdettük meg, kaptunk egy érdeklődő üzenetet egy hölgytől, aki részt szeretett volna venni, és angol nyelvű információkra volt szüksége a helyszínről és a Rendről általában. Miután váltottunk vele néhány üzenetet, kiderült, hogy a Fülöp-szigetekről származik! Mivel így a tatai rendezvényen nem tudott részt venni, kis kutatást követően sikerült megadni számára a manilai tagozat címét. Milyen csodálatos dolog egy globális testvériséghez tartozni! A Rózsakeresztes Rend, AMORC Magyar Nagypáholyának története egy gondolatként kezdődött 1990-ben a Sidney páholyban; ami a svédországi Onsalában és az ausztriai Bécsben formálódott és erősödött, majd Nagypáhollyá fejlődött Tatán, hogy lángra lobbantson valakit Manilában is.

A magyar tagok számára Rózsakeresztesnek lenni azt is jelenti, hogy hálás részesei vagyunk egy filozófiai és testvéri kapcsolatrendszer erős hálójának.